Bajkowe przedszkole Bielany

Bajkowe przedszkola wprowadziły zmiany co do wieku dzieci przyjmowanych do przedszkola z uwagi na taką potrzebę Bajkowe przedszkola przyjmują dzieci w grupie wiekowej od 1,5 roku do lat 5. Dzieci w wieku 5 lat mogą w Bajkowym przedszkolu przejść obowiązkowe przygotowanie przedszkolne dla 6 latków prowadzone jest nauczanie w zakresie klasy zerowej. Bajkowe przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi przez sześć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18. Istnieje również możliwość w razie takiej konieczności pozostawić dziecko nieco dłużej za dodatkową opłatą, która wynosi 12 złoty za godzinę. Bajkowe przedszkole znajduje nie daleko ulicy Przy Agorze dojazd do metra jest ułatwiony z uwagi na bliskość stacji metra Wawrzyszew oraz dogodny dojazd tramwajem i autobusem.

Bajkowe przedszkole Bielany posiada doskonale urządzony własny plac zabaw dla dzieci dokoła placu jest duża ilość zieleni. Plac jest oddalony od ulicy, ogrodzony i zabezpieczony monitoringiem, dzieci mają tu do dyspozycji wiele zabawek odpowiednich dla tej grupy wiekowej co zapewnia całkowite bezpieczeństwo w trakcie zabawy. Dużą zaletą Bajkowego przedszkola jest własna kuchnia znajdująca się w budynku przedszkola, panie kucharki codziennie przygotowują tu smaczne i zdrowe posiłki zalecane przez dietetyka. Dzieci w trakcie spożywania posiłków uczą się, że jedzenie jest bardzo ważnym elementem w codziennym życiu i jak ważne jest aby zwracać na nie szczególną uwagę. Dzieci w tym wieku nie zawsze radzą sobie jednakowo w posługiwaniu sztućcami dla tych mniej radzących jest zawsze gotowa z pomocą opiekunka, która udziela maluchowi wskazówek.

Aby rozwój dziecka przebiegał w sposób prawidłowy konieczny jest wypoczynek poobiedni podczas którego dzieci o określonej porze mogą leżakować przy czym nie są przymuszane do spania. Maluchy, które nie mają ochoty na popołudniową drzemkę mogą słuchać bajek lub muzyki.

Dzieci przebywające dotąd w domu pod opieką osób bliskich mają niekiedy kłopot z zaadoptowaniem się w nowej sytuacji jaką jest dla nich przedszkole. Dodatkowy stresem jest często rozłąka z rodzicem, który dotąd zawsze był blisko. Celem oswojenia dziecka z przedszkolem rodzice mogą skorzystać z propozycji uczestniczenia w zajęciach adaptacyjnych podczas których maluchy zapoznają się osobami tu zatrudnionymi oraz obejrzą wnętrza budynku. Dzieci mogą wtedy uczestniczyć w zabawie i przyjrzeć się jak wyglądają poszczególne zajęcia w przedszkolu.

Program Bajkowego przedszkola opiera się na podstawie pedagogiki humanistycznej wedle której najważniejsze jest dbanie o podmiotowość dziecka. Do programu wprowadzone są również elementy techniki Celestyna Freineta. W Bajkowym przedszkolu dzieci są wspierani w rozwijaniu swoich indywidualnych talentów twórczych oraz śmiałości w wyrażaniu swojego spojrzenia na sztukę. Przedszkole realizuje podstawę programową korzystając z kart opracowania wydawnictwa MAC „Kraina Przedszkolaka”, wykorzystywane są również programy Lwa Wygotskiego „Od gąsienic do motyli”.

Integracja w przedszkolu

Znajdujące się przy ulicy Przy Agorze integracyjne przedszkole Bajeczka na Bielanach dokłada wszelkich starań aby stworzyć dla dzieci niepełnosprawnych takie warunki pobytu w przedszkolu aby mogły one bez żadnych przeszkód uczestniczyć wspólnie ze swoimi rówieśnikami w codziennych zajęciach przedszkolnych. Profesjonalna kadra pedagogiczna zatrudniona w przedszkolu Bajeczka doskonale radzi sobie w dbaniu o to aby niepełnosprawność nie mogła w jakikolwiek sposób decydować o aktywności i relacjach między dziećmi. Podstawą jest zasada aby wspólne zabawy i zajęcia odbywały się na zasadzie równości. Pedagodzy starają się aby bez względu na poziom niepełnosprawności każde dziecko uczestniczyło w edukacji, która będzie uwzględniać jego indywidualne potrzeby. W przedszkolu Bajeczka dzieci niepełnosprawne mają zapewniony komfort na terenie całej placówki aby móc bez przeszkód uczestniczyć w realizowaniu programu nauczania, a także brać udział w zajęciach dodatkowych i dydaktycznych.

Zdaniem pedagogów bardzo ważne jest aby eliminować wszelkie bariery pojawiające się w najbliższym otoczeniu zarówno psychiczne jak i społeczne. Integracja dzieci niepełnosprawnych z ich rówieśnikami rozpoczęta na poziomie przedszkola może przynieść najlepsze efekty w sferze psychospołecznej dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Dzieci w wieku przedszkolnym mające kontakt z rówieśnikami niepełnosprawnymi uczą się zrozumienia oraz należytego traktowania osób niepełnosprawnych. Niepubliczne przedszkole integracyjne Bajeczka "Bielany" jest jedyną taką placówką w tej okolicy. W przedszkolu są tworzone małe grupy dzieci, które są pod opieką dwóch terapeutów oraz logopedy. W razie potrzeby rodzice i dzieci mogą liczyć na pomoc psychologiczną.

Zajęcia terapeutyczne odbywające się indywidualnie są opiniowane przez wielu specjalistów i opierają się na ich diagnozach, są one prowadzone zgodnie z opinią o potrzebie wczesnego wspomagania wydanej przez P-P. Ilość zajęć w ciągu miesiąca jest wyznaczana w trakcie indywidualnego postępowania. Zajęcia są prowadzone w oparciu o założenia zawartymi w planach IPET oraz PDW . Czas poświęcony każdemu dziecku z osobna jest najskuteczniejszą metodą aby prawidłowo rozwijać talent i umiejętności na miarę możliwości jakie posiada dziecko. Przedszkole Bajeczka jest doskonale wyposażone w niezbędne sprzęty i pomoce dydaktyczne, które są zakupione w sposób przemyślany sale posiadają komputery oraz inne pomoce multimedialne.